Monday, September 27, 2021
Home Aktualitet ''Festa e Shqipes'', Libofsha feston me këngë e valle (Foto)

”Festa e Shqipes”, Libofsha feston me këngë e valle (Foto)

alternatetext

E kthyer tashmë në traditë, turi etnokulturor “Hajd dalim nga Myzeqeja” e ka shndëruar sot Libofshën në një skenë të madhe ku u shpalosën vlerat natyrore, kulturore, arsimore dhe trashgimore të zonës. Një festë kjo që tashmë bashkon komunitetin e kësaj zone.

Me qindra banorë të zonës por edhe të ardhur nga Fieri kanë mbushur sheshin përreth shkollës.

Këngë e valle myzeqare, panairi i produkteve bujqësore dhe blegtorale, tradita të paharruara të zonës që përcillen tek brezi i ri kanë qenë motivi i kësaj feste.

Në këtë event, organizuar nga Bashkia Fier, morën pjesë edhe kryetari i Bashkisë Armando Subashi, deputetet Antoneta Dhima, Adelina Rista e Xhavit Bushi, kryetari i Këshillit të Qarkut Vangjel Ndreka si dhe përfaqësues të klerit orthodoks.

Në përfundim të aktivitetit u shpërndanë çertifikata mirënjohje për figurat e shquara të Libofshës.

Këto pamje japin një tablo të qartë të atmosferës që u krijua sot në Libofshë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Një burrë mes të dyjave, gruas: Më hëngre 80 mln lekë, tani shkon me vëllain tim! Të dashurës: Je gjithçka për mua! (Video)

Sot në emisionin “Pa Gjurmë” u trajtua një histori dashurie mes një vajze 30-vjeçare nga Durrësi (Joana) dhe 50-vjeçarit Bilbil Xhafa nga...

EMRI/ Kush është shqiptari i dyshuar për vrasjen e mësueses në Britani, zbulohen të tjera detaje mbi 36-vjeçarin

Mediat britanike kane zbuluar foton e Koçi Selamajt,36-vjeçarit shqiptar që është a rrestuar në Britani. Ai dyshohet të...

Vrasja e mësueses në Britani/ Arrestohet një 36-vjeçar shqiptar

Një 36-vjeçar shqiptar është a rrestuar në Britani pasi dyshohet se është përfshirë në v rasjen e mësueses Sabina Nessa disa ditë...

Mësim në kohë COVID-i/ Zv/ministrja e Arsimit zbulon skenarët nëse përkeqësohet situata

Zv/Ministrja e Arsimit, Nina Guga, ishte e ftuar pasditen e sotme në studion e “Zona Zero” në Top News ku foli për...

Recent Comments