Tuesday, September 28, 2021
Home Tradita Gorishova, fshati karakteristik i Fierit (Foto)

Gorishova, fshati karakteristik i Fierit (Foto)

alternatetext

 

Gorishova eshte nje fshat qe ndodhet ne Njesin Administive Cakran te Bashkise se Fierit. Shtrihet ne fushen e Cakran – Gorishoves, formuar nga aluvionet e lumit te Vjoses. Eshte nje nder fshatrat me te vecante te Fierit, dhe spikat per natyren e mrekullueshme dhe terrenin e larmishem veshur me ullinj dhe vreshta.

Gorishova njihet edhe si vendlindja e aktorit te shquar te skenes dhe ekranit, Luftar Paja.

”Une jam gorishovas dhe e them me gojen plot sa here permend vendlindjen. Sepse kujtimi i pare i jetes i perket atij fshati te perbere nga 500 shtepi dhe 7 lagje qe kane nder lak njera-tjetren e mes te cilave rrjedh si nje sy prej zane perroi i Gorishoves. Cdonjeri prej nesh e gjen parajsen e shpirtit te vet, aty ku ka rrenjet e jetes se tij..” – Keshtu shkruan Luftar Paja per vendlindjen e tij, Gorishoven.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Një burrë mes të dyjave, gruas: Më hëngre 80 mln lekë, tani shkon me vëllain tim! Të dashurës: Je gjithçka për mua! (Video)

Sot në emisionin “Pa Gjurmë” u trajtua një histori dashurie mes një vajze 30-vjeçare nga Durrësi (Joana) dhe 50-vjeçarit Bilbil Xhafa nga...

EMRI/ Kush është shqiptari i dyshuar për vrasjen e mësueses në Britani, zbulohen të tjera detaje mbi 36-vjeçarin

Mediat britanike kane zbuluar foton e Koçi Selamajt,36-vjeçarit shqiptar që është a rrestuar në Britani. Ai dyshohet të...

Vrasja e mësueses në Britani/ Arrestohet një 36-vjeçar shqiptar

Një 36-vjeçar shqiptar është a rrestuar në Britani pasi dyshohet se është përfshirë në v rasjen e mësueses Sabina Nessa disa ditë...

Mësim në kohë COVID-i/ Zv/ministrja e Arsimit zbulon skenarët nëse përkeqësohet situata

Zv/Ministrja e Arsimit, Nina Guga, ishte e ftuar pasditen e sotme në studion e “Zona Zero” në Top News ku foli për...

Recent Comments