Monday, September 27, 2021
Home Ekonomi Histori Suksesi / Arturi nga Fieri arrin 2.6 milionë euro eksporte

Histori Suksesi / Arturi nga Fieri arrin 2.6 milionë euro eksporte

alternatetext

Me mbi 20 vite përvojë në sektorin e Bujqësisë, Artur Vrushi, sot ka pikën e tij të grumbullimit në Frakull, Fier, të ngritur falë skemave mbështetëse përmes AZHBR.

Vrushi e ka nisur punën e parë me shitje në tregje të vogla, ndërsa tashmë mbi 500 fermerë, e kanë një vend të sigurt për të sjellë produktin, faktor kyç i vendit për eksportin e prodhimeve shqiptare drejt BE.

Vetëm vitin e kaluar vlera e eksporteve prej tij ka shkuar në shifrën e 2.6 mln €.

Drejtoresha e Agjencisë së Zhvillimit Bujqësor dhe Rural, (AZHBR) Frida Krifca pa nga afër punën e bërë nga Vrushi në Frakull të Fierit.

Vrushi tha se “jam fitues i skemës së AZHBR-së, falë investimit të kryer këtu punë është ngritur konsiderueshëm kemi shtuar kapacitetin e punonjësve dhe të fermerëve që sjellin produktet në pikën tonë”.

Odise Çepele tha se “po bëj 10 vjet që jam kthyer nga Greqia dhe investova në bujqësi, por 4 vitet e fundit po punoj me Arturin tek kjo pikë”.

Një fermer që kultivon luleshtrydhe u shpreh se kur nuk ishte pika e grumbullimit i shiste luleshtrydhet në treg. “Në fillim e nisa aktivitetin me 1 dynym tani kemi rreth 2 ha”, theksoi ai.

Krifca tha se “është i rëndësishëm impakti që kanë investimet në pikat e grumbullimit të tilla, sepse përafërsisht se investimin e merr pronari i pikës së grumbullimit, impakti shkon drejtpërdrejt tek fermeri. Ky financim realisht është rrjetëzuar në të gjithë gamën e 400 mijë fermerëve që gjenden sot në Shqipëri”.

“Si historia e Arturit në Frakull të Fierit ne kemi 137 pika grumbullimi në të gjithë Shqipërinë. Prej tyre vetëm 28 janë dhoma frigoriferike me kapacitete dhe volume grumbullimi frigoriferik, prej 32 mijë metër kub, të cilat kanë qëllim ta ruajnë dhe standardizojnë produktin për eksport. Pikërisht kjo mbështetje e këtyre lloj investimeve ka bërë të mundur që Shqipëria sot të jetë në krah të fermerëve për tu bërë eksportuesi i parë në rajon për eksportin e perimeve dhe i dyti në rajon për eksportin e frutave. Në bashkëpunim të plotë fermerë dhe pika grumbullimi ne do të vijojmë punën tonë”, – theksoi Krifca.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

EMRI/ Kush është shqiptari i dyshuar për vrasjen e mësueses në Britani, zbulohen të tjera detaje mbi 36-vjeçarin

Mediat britanike kane zbuluar foton e Koçi Selamajt,36-vjeçarit shqiptar që është a rrestuar në Britani. Ai dyshohet të...

Vrasja e mësueses në Britani/ Arrestohet një 36-vjeçar shqiptar

Një 36-vjeçar shqiptar është a rrestuar në Britani pasi dyshohet se është përfshirë në v rasjen e mësueses Sabina Nessa disa ditë...

Mësim në kohë COVID-i/ Zv/ministrja e Arsimit zbulon skenarët nëse përkeqësohet situata

Zv/Ministrja e Arsimit, Nina Guga, ishte e ftuar pasditen e sotme në studion e “Zona Zero” në Top News ku foli për...

Gjeti prindërit e pajetë në banesë, gazetarja për Leonard Rrasën: Portreti i varfërisë që s’vesh një palë këpucë të reja

Deri tani, jeta e Leonard Rrasës, 21 vjeç nuk ka asgjë të ngjashme me magjinë e perëndimit të diellit në Divjakë. Ai...

Recent Comments