Monday, September 27, 2021
Home Tradita Magjia e festave, kryebashkiaku Subashi publikon videon ''Hajd' dalim nga Fieri''.

Magjia e festave, kryebashkiaku Subashi publikon videon ”Hajd’ dalim nga Fieri”.

alternatetext

Nje nder prioritetet kryesore te bashkise Fier per vitin 2019 eshte kthimi i Fierit, ne nje qytet te vizitueshem gjate gjithe vitit.

Kryebashkiaku Armando Subashi ka publikuar nje video ne ”facebook”, shoqeruar me tekstin ”Hajd’ dalim nga Fieri”. Një video me pamje nga festat tradicionale qe zhvillohen ne Fier, si ”Festa e Luleshtrydhes” ne Kafaraj, ”Guna me rrëke” në Seman,  ”Festa e Valëve” në Darëzezë, ”Festa e Shqipes” në Libofshë, ”Festa e Cakranit”. Nje risi ne kete vit do te jete ”Festa e Grurit” në Myzeqe, nje feste me origjine te vjeter ne kete zone rrënjosur në traditën shekullore,  nje feste qe sjell gezimin e bukes se re dhe te begatise.

Fieri me natyrën, historinë dhe kulturën e tij, ofron mundësi argëtimi, çlodhje e pushimi në të gjitha stinët e vitit. Terreni kryesisht fushor dhe me kodra të buta mund të zbulohet në të gjithë bukurinë e tij me eskursione, mes shtigjeve të panumërta. Klima mesdhetare ofron shumë diell, dhe temperatura të ngrohta përgjatë gjithë vijës bregdetare, duke krijuar mundësi për banja diellore dhe një lëvizje turistike gjithë vjetore.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Një burrë mes të dyjave, gruas: Më hëngre 80 mln lekë, tani shkon me vëllain tim! Të dashurës: Je gjithçka për mua! (Video)

Sot në emisionin “Pa Gjurmë” u trajtua një histori dashurie mes një vajze 30-vjeçare nga Durrësi (Joana) dhe 50-vjeçarit Bilbil Xhafa nga...

EMRI/ Kush është shqiptari i dyshuar për vrasjen e mësueses në Britani, zbulohen të tjera detaje mbi 36-vjeçarin

Mediat britanike kane zbuluar foton e Koçi Selamajt,36-vjeçarit shqiptar që është a rrestuar në Britani. Ai dyshohet të...

Vrasja e mësueses në Britani/ Arrestohet një 36-vjeçar shqiptar

Një 36-vjeçar shqiptar është a rrestuar në Britani pasi dyshohet se është përfshirë në v rasjen e mësueses Sabina Nessa disa ditë...

Mësim në kohë COVID-i/ Zv/ministrja e Arsimit zbulon skenarët nëse përkeqësohet situata

Zv/Ministrja e Arsimit, Nina Guga, ishte e ftuar pasditen e sotme në studion e “Zona Zero” në Top News ku foli për...

Recent Comments