Saturday, October 23, 2021
Home Aktualitet Mësim në kohë COVID-i/ Zv/ministrja e Arsimit zbulon skenarët nëse përkeqësohet situata

Mësim në kohë COVID-i/ Zv/ministrja e Arsimit zbulon skenarët nëse përkeqësohet situata

alternatetext

Zv/Ministrja e Arsimit, Nina Guga, ishte e ftuar pasditen e sotme në studion e “Zona Zero” në Top News ku foli për mundësitë e mësimit në kohë pandemie.

Duke qenë se sot nisi zyrtarisht sezoni shkollor për nxënësit, ajo tha se 70% e nxënësve kanë ndjekur edhe oraret mësimore plotësuese nga 1 deri me 24 shtator.

“Nga datat 1 shtator deri më 24 vijoi mësimi plotësues që është ndjekur nga një pjesë e madhe e nxënësve. Mbi 70% e tyre,” tha Guga.

Zv/Ministrja gjithashtu zbuloi skenaret e mësimit në shkolla nëse situata rëndohet nga COVID.

“Skenari i parë është ky që kemi tani, me mësim total fizik. Nëse do të kemi përkeqësim të situatës, do kthehemi te skenari i dytë që është aplikuar edhe vjet, mësim fizik dhe online.

Dhe nëse Komiteti i Ekspertëve e sheh të arsyeshme, do të kthehemi tek skenari 3, me mësim online,” tha Guga.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Prokurorja shqiptare që po përballet me kërcënimet me vdekje në SHBA

Një prokurore shqiptare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ka kërkuar ndihmë për sigurinë e saj, pasi thotë se ka marrë me...

Nismë bamirësie nga nxënësit e shkollës “Liri Gero”, pako me ushqime për familjet në nevojë

Në kuadër të Ditës Botërore të Luftës kundër Urisë, nxënësit e shkollës "Liri Gero" Ne Fier u...

I kërkuan të vendosë maskën, milioneri kinez zemërohet dhe tërheq të gjitha paratë nga banka

Një milioner urdhëroi stafin e bankës të tërhiqte të gjitha kursimet e tij të jetës pasi një roje sigurie iu kërkua të...

Rama pyet ndjekesit ne facebook, e gjeni dot ku eshte ky qytet?

Kryeministri Edi Rama ka postuar në rrjetet sociale disa foto të një qyteti të Shqipërisë, për të cilin ka pyetur qytetarët që...

Recent Comments