Tuesday, September 28, 2021
Home Tradita Myzeqarët, sipas një përcaktimi të Ismail Kadaresë

Myzeqarët, sipas një përcaktimi të Ismail Kadaresë

alternatetext

Ismail Kadareja në librin “Qyteti i Jugut” më 1967, pasi jetoi disa kohë në shumë fshatra të Myzeqesë, shkruan:

“…kujtdo që ka qenë në Myzeqe, i ka rënë në sy natyra e gjerë e këtyre njerëzve. Ata në përgjithësi janë shumë realistë, e shijojnë jetën me sytë e tyre e jo me sytë e konvecionalizmave të vjetra, shpesh të dëmshme, të së kaluarës. Për ta janë të huaja arroganca, brutaliteti, vaniteti, etja për t’u dukur, për t’u kapardisur, mania për t’u mburrur me gjëra që s’i kanë, llafet e kota. Myzeqari ka punuar gjithë jetën, ai s’di ç’është parazitizmi, prandaj nga natyra ai është realist. Realizmin e tij, mungesën e paragjykimeve e të thashethemeve, disa e quajnë naivitet, duke mos kuptuar se këto cilësi janë cilësi të njeriut të së ardhmes”…

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Një burrë mes të dyjave, gruas: Më hëngre 80 mln lekë, tani shkon me vëllain tim! Të dashurës: Je gjithçka për mua! (Video)

Sot në emisionin “Pa Gjurmë” u trajtua një histori dashurie mes një vajze 30-vjeçare nga Durrësi (Joana) dhe 50-vjeçarit Bilbil Xhafa nga...

EMRI/ Kush është shqiptari i dyshuar për vrasjen e mësueses në Britani, zbulohen të tjera detaje mbi 36-vjeçarin

Mediat britanike kane zbuluar foton e Koçi Selamajt,36-vjeçarit shqiptar që është a rrestuar në Britani. Ai dyshohet të...

Vrasja e mësueses në Britani/ Arrestohet një 36-vjeçar shqiptar

Një 36-vjeçar shqiptar është a rrestuar në Britani pasi dyshohet se është përfshirë në v rasjen e mësueses Sabina Nessa disa ditë...

Mësim në kohë COVID-i/ Zv/ministrja e Arsimit zbulon skenarët nëse përkeqësohet situata

Zv/Ministrja e Arsimit, Nina Guga, ishte e ftuar pasditen e sotme në studion e “Zona Zero” në Top News ku foli për...

Recent Comments