Saturday, October 23, 2021
Home Ekonomi Nuk do tu besoni syve, del ne shitje Shampo Roskoveci, ja cfare...

Nuk do tu besoni syve, del ne shitje Shampo Roskoveci, ja cfare perberje ka

alternatetext

Në Roskovec numërohen rreth 500 mijë rrënjë ullinj, të cilët janë në prodhimtari dhe zënë një siperfaqe rreth 30 % të territorit të kësaj zone. Kjo ka bërë që përveç vajit për gatim ullirin ta përdorin edhe në kozmetikë.

Me shume se nje vit me pare ka nisur një projekt për prodhimin e sapunit organik në një punishte të vogël në fshatin Vidhisht. Përbërësit, domethene mbetjet e vajit te ullirit, mblidhen nga fermerët e zonës dhe sapuni prodhohet në mënyrë artizanale.

Te frymezuar nga kjo eksperience, prej disa muajsh kjo punishte ka filluar edhe prodhimin e shampove.

Edhe shampot “Roskoveci” lenden baze te perberjes kane vajin e ullirit, dhe ashtu si sapuni eshte me aroma të ndryshme si me livando, dafinë, rozmarinë, lajthi, kamomil, kakao dhe portokall.

Që në kohërat e lashta, vaji i ullirit është përdorur për të bërë sapun, pasi ka veti hidratuese që zgjasin për një kohë të gjatë, duke e bërë atë të përsosur për një lëkurë shumë të thatë dhe të ndjeshme. Sapuni me vaj ulliri sugjerohet për të gjitha llojet e lëkurave.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Nismë bamirësie nga nxënësit e shkollës “Liri Gero”, pako me ushqime për familjet në nevojë

Në kuadër të Ditës Botërore të Luftës kundër Urisë, nxënësit e shkollës "Liri Gero" Ne Fier u...

I kërkuan të vendosë maskën, milioneri kinez zemërohet dhe tërheq të gjitha paratë nga banka

Një milioner urdhëroi stafin e bankës të tërhiqte të gjitha kursimet e tij të jetës pasi një roje sigurie iu kërkua të...

Rama pyet ndjekesit ne facebook, e gjeni dot ku eshte ky qytet?

Kryeministri Edi Rama ka postuar në rrjetet sociale disa foto të një qyteti të Shqipërisë, për të cilin ka pyetur qytetarët që...

Nuk ka paqe për Kretën, regjistrohen tre tërmete në 8 minuta

Kreta nuk po gjen qetësi nga tërmetet, teksa tre lëkundje të njëpasnjëshme kanë tronditur vendin mbrëmjen e sotme në vetëm 8 minuta.

Recent Comments