Sunday, May 16, 2021
Home Aktualitet Përdor të dhënat e fëmijëve për qëllime të ndryshme, paditet aplikacioni i...

Përdor të dhënat e fëmijëve për qëllime të ndryshme, paditet aplikacioni i famshëm “TikTok”

“TikTok” po përballet me një sfidë ligjore nga ish-komisionerja për mbrojtjen e fëmijëve për Anglinë, Anne Longfield, mbi mënyrën se si mbledh dhe i përdor të dhënat e minorenëve.

Pretendimi po depozitohet në emër të miliona fëmijëve në Britaninë e Madhe dhe në BE, të cilët kanë përdorur aplikacionin jashtëzakonisht të njohur për ndarjen e videove, raporton “BBC”.

Nëse janë të suksesshëm, fëmijëve të prekur mund t’u detyrohen secilit mijëra paund.

Avokatët pretendojnë se “TikTok” merr informacione personale të fëmijëve, duke përfshirë numrat e telefonit, videot, vendndodhjen e saktë dhe të dhënat biometrike, pa paralajmërim të mjaftueshëm, transparencë ose pëlqimin e nevojshëm të kërkuar nga ligji, dhe pa e ditur fëmijët ose prindërit se çfarë po bëhet me ato informacione.

Si përgjigje, aplikacioni tha:

“Privatësia dhe siguria janë përparësitë kryesore për ‘TikTok’ dhe ne kemi politika të fuqishme, procese dhe teknologji të vendosura për të ndihmuar në mbrojtjen e të gjithë përdoruesve, dhe veçanërisht përdoruesve tanë adoleshentë. Ne besojmë se pretendimet nuk kanë baza dhe synojnë të mbrojnë me forcë veprimin“.

“TikTok” ka më shumë se 800 milion përdorues në të gjithë botën dhe firma mëmë “ByteDance”, bëri miliarda fitime vitin e kaluar, pjesa dërrmuese e të cilave vijnë nga reklamat.

Pretendimi është ngritur në emër të të gjithë fëmijëve që kanë përdorur “TikTok” që nga 25 maji i vitit 2018.

Longfield i tha “BBC” se ishte përqendruar në “TikTok” sepse, ndërsa të gjitha platformat e mediave sociale mblidhnin informacion, “TikTok” kishte politika “të tepërta” të mbledhjes së të dhënave.

“TikTok është një platformë jashtëzakonisht e popullarizuar e mediave sociale që ka ndihmuar fëmijët të mbajnë lidhje me miqtë e tyre gjatë një viti tepër të vështirë. Sidoqoftë, prapa këngëve argëtuese, sfidave të vallëzimit dhe trendeve të sinkronizimit të buzëve qëndron diçka shumë më e keqe,“- tha ajo.

Ajo pretendon se firma është “një shërbim i mbledhjes së të dhënave që është mbuluar si një rrjet social “i cili ka” mashtruar qëllimisht dhe me sukses prindërit.

Gjithashtu, ajo shtoi se prindërit kanë një “të drejtë të dinë” se çfarë informacioni privat po mblidhet përmes “TikTok”.

Çështja po përfaqësohet nga firma ligjore “Scott and Scott”. Partneri i saj, Tom Southwell, beson se informacioni i mbledhur nga “TikTok” përfaqëson “një shkelje të rëndë të ligjit për mbrojtjen e të dhënave në Mbretërinë e Bashkuar dhe në BE”.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Partia Demokratike shkon në zgjedhje, ja kur do zgjidhet kryetari i ri

Partia Demokratike do të shkojë në zgjedhje të brendshme më 13 qershor. Sipas informacioneve të para, Lulzim Basha do të rikandidojë për...

Sot finalja e Miss Universe, kush është 23-vjecarja që përfaqëson Shqipërinë!

Nata finale e Miss Universe 2020 do të mbahet sonte. Edicioni i 69-të i konkursit të bukurisë do të mbahet në Florida,...

Njihuni me 3 vjeçarin më të ditur në Shqipëri

Elio Driza ka filluar të lexojë që kur ishte 18 muajsh. Tani Elio është 3 vjeç e gjysmë dhe ka lexuar mbi...

Zbardhen debatet nga mbledhja e Kryesisë së PD

Zbardhet përplasja mes kryedemokratit Lulzim Basha dhe anëtarit të Kryesisë, Fatbardh Kadilli. Ka nisur tejet e tensionuar mbledhja e Kryesisë. Pas fjalës...

Recent Comments