Aleksandër Gjoka zbulon historinë e rrallë: Ja se çfarë më ndodhi në Fier

Nata e katërt e spektaklit më të madh muzikor ‘Këndo Këngën time’, pati si protagonist të sajin, Aleksandër Gjokën. Ky i fundit ka ndarë në një rrëfim ekskluziv një histori që i ka ndodhur vite më parë në qytetin e Fierit. Gjoka njëherazi ka shkaktuar shumë të qeshura në publikë, duke marrë edhe reagime nga […]

Continue Reading

“Iku fshehurazi”, Salsano Rrapi nuk e fsheh inatin ndaj Delinda Dishës, pasi iku nga Portokalli

Lajmi i largimit të Delinda Disha nga “Portokalli” erdhi i papritur për publikun e gjerë por jo vetëm. Për herë të parë për këtë temë ka folur prezantuesi dhe aktori i show-t të humorit, Salsano Rrapi i ftuar mëngjesin e së martës në emisionin “Rreze Dielli”. I pyetur nga prezantuesit e emisionit për mënyrën se […]

Continue Reading

Tha se iku fshehurazi, Delinda Disha ka dy fjalë për Salsano Rrapin

Moderatori dhe aktori i njohur i “Portokalli”, Salsano Rrapi, ka folur së fundmi në media për disa prej të larguarve nga spektakli i humorit. Ndër ta përmendi edhe emrin e aktores, Delinda Disha. Sipas Salsanos, Delinda ishte larguar nga programi në “mënyrë të fshehtë”. Pas këtij komenti të kolegut të tij, aktorja ka vendosur që […]

Continue Reading

Nesër në teatrin ”Bylis”, nis festivali i teatrove ”De Fest Apolonia 2019″

Prej 4 vitesh Festivali De Fest Apolonia sjell në qytetin e Fierit teatrot vendorë të Shqipërisë, e vendeve fqinjë! Kjo lëvizje tanimë traditë e vjeshtës kulturore të qytetit pritet edhe më me kërshëri, e shumë pritshmëri për vetë jehonën, që në një kohë kaq të shkurtër ka gjeneruar! De – Fest Apolonia 2019 do të […]

Continue Reading

”Këngëtarja tullace”, premierë në sallën e teatrit ”Bylis”

Një komedi shumë interesante do të hapë Festivalin “De Fest Apolonia”, në qytetin e Fierit ditën e nesërme në orën 19:00. Bëhet fjalë pikërisht për shfaqjen “Këngëtarja Tullace” nga trupa e teatrit “Bylis” Fier, një komedi që është vënë edhe më herët në skenën e Teatrit Kombëtar nga regjisori Spiro Duni, por ajo do të […]

Continue Reading

Përshkrimi më i bukur i një vajze myzeqare – Nga Jakov Xoxa

Shkrimi i mëposhtëm është shkëputur nga romani ”Lumi i Vdekur” i Jakov Xoxës. “Vita, si të gjitha vajzat e bujqve myzeqarë, ishte rritur në mes të pocaqisë dhe varfërisë. Po jeta ka rrugën e vet, që e ka filluar kush e di se ku e kush e di se si, saqë njeriu ngre supet përpara […]

Continue Reading

Amaneti më i mirë në historinë shqiptare, letra e Mitrush Kutelit gruas së tij

E dashur Efterpi, Këtë letrë, që është, ndofta, e fundit, desha të ta shkruaj me dorë, po nuk mund. Sot nuk e kam dorën të sigurtë, më dridhet. Ti s’je këtu. Ke shkuar me Pandin në Rrushkull për të parë Poliksenin dhe Atalantën. Të nxita më shumë unë. Nga brenga, nga malli. Jam vetëm në […]

Continue Reading

Ansambli “Myzeqeja” paraqitje mbreslenese ne France

Ansambli “Myzeqeja” me aktiv se kurre. Kete vit Ansambli “Myzeqeja” ka perfaqesuar Shqiperine ne shume festivale nderkombetare. Nje sukses me vete ishte perfaqesimi i kultures sone ne France ne disa qytete si: Echassieres, Brix, Sarron, Gannat etj. Grupi myzeqar dhuroi prane publikut francez vlera te folklorit tone qe nga lojrat popullore, vallet e krahinave shqiptare, […]

Continue Reading

Aktorët e vegjël që kanë lënë gjurmë në kinematografinë shqiptare. Ku janë ata tani?!

Ata kanë qenë heronjtë e vegjël të kinematografisë shqiptare, madje mund të cilësohen edhe si muzë frymëzimi për shumë bashkëmoshatarë të tyre (të asaj kohe).Beni ecën vetë, Tomka dhe shokët e tij, Mimoza llastica, Taulanti kërkon një motër, Në shtëpinë tonë, Partizani i vogël Velo e të tjera prodhime kinematografike, mbeten edhe në ditët tona […]

Continue Reading

Saimir Strati realizon në Turqi portretin e Ataturkut me 250 mijë vida

Artisti shqiptar i mozaikëve, Saimir Strati, në kuadër të edicionit 2. të Ditëve Ndërkombëtare të Artit në Nigbor, i cili organizohet në qytetin Nigde të Turqisë, ka realizuar portretin e Ataturkut me 250 mijë vida të përmasave të ndryshme. Portreti i Ataturkut, realizuar nga Strati me një punë 40-ditore mbi një dërrasë 15 metra katrorë […]

Continue Reading