HomeHistori

Histori

Armën “në kokë” kushëririt, parandalohet vrasja! Policia prangos 40-vjeçarin

Një 40-vjeçar në fshatin Dorëz të Tiranës ka kanosur me armë zjarri kushëririn e tij. Fatmirësisht falë ndërhyrjes në kohë të policisë, është bërë e mundur parandalimi i përshkallëzimit të situatës dhe prangosja e 40-vjeçarit. Ndërkohë materialet proceduriale i kanë kaluar Prokurorisë pranë Gjykatës së Rrethit...

Primaret në PD, zbulohet kandidati i parë për Fierin: Kam vendosur të marr pjesë në garë sepse e ndjej detyrim qytetar dhe politik

Evdar Kodheli është kandidati i parë që konfirmon pjesëmarrjen e tij në garën për Primaret në qarkun e Fierit. Ai shprehet se ka vendosur të kandidojë pasi e ndjen si detyrim qytetar dhe politik, ndërsa shton se gara është ajo që përzgjedh më të mirin,...
spot_img

Keep exploring

Pëlhura dhe veshje të vjetra nga rajoni i Qarkut Fier – Nga Ilirjan Gjika

Pëlhura më e vjetër në Shqipëri vjen nga krahina e Mallakastrës. I tillë është...

Apolonia në shkrimet e Marin Barletit – Nga Ilirjan Gjika

Apolonia zë një vend të veçantë në dy veprat e shkrimtarit humanist Marin Barleti...

Hekali, ky ballkon i bukur i Mallakastrës. Shënime udhëtimi për njerëzit dhe natyrën – Nga Ilirjan Gjika

Së bashku me skulptorin Gjergji Toska u nisëm një ditë gushti drejt Hekalit. Artisti...

Akademiku sjell me zë e figurë videon e rrallë: Ja si këndohej himni kombëtar në 1929-ën (Video)

Akademiku dhe etnomuzikologu Vasil Tole ka publikuar një filmim të rrallë të 93-viteve më...

Përkujtohet shkrimtari dhe përkthyesi brilant Jusuf Vrioni, i burgosur nga diktatura

ATSH – I. Vata/ Muzeu Kombëtar “Shtëpia me Gjethe” përkujtoi sot një figurë të...

Një shpjegim nga Faik Konica se çfarë është Dita e Verës/ “Zemra e njeriut shijon një qetësi, një lumturi të ëmbël…”

Është dita në të cilën shtërgjyshërit t’anë, kur s’kish lindur edhe krishtërimi, kremtojin bashkë...

Dita e Verës, historia dhe traditat e një feste të lashtë

14 Marsi është një ditë festive e veçantë në Shqipëri, e cila nuk festohet...

Historiania e njohur shqiptare: Rusinë e fuqizoi vetë perëndimi

Rusia u forcua ne dy shekujt e fundit nga vet perëndimi qe luftoi krah...

Josif Droboniku, rrugëtimi i një artisti – Nga Ilirjan Gjika

Veprat e tij janë tashmë të pav dekshme. Ato tregojnë më mirë se kushdo...

Sot, 554 vite nga vdekja e Heroit Kombëtar, Gjergj Kastriot Skënderbeu

Sot, 17 janar shënohet 554-vjetori i vdekjes së heroit tonë kombëtar, Gjergj Kastriot Skënderbeut. Gjergj...

Fieri, një histori e shkurtër për 158 vite qytetërim, dhe origjina e emrit të tij – Nga Ilirjan Gjika

I quajtur dikur edhe “qyteti i luleve”, Fieri mund të quhet sot edhe si...

Historia e panjohur e Roza Haxhiut, legjendës dhe “dëshmorit” të futbollit shqiptar, që humbi jetën nga plaga në “betejën” me bullgarët e “Plevenit”

Nga Kevin Haxhiu/ Memorie.al publikon historinë e panjohur të Abdurrahman Haxhiut, pinjoll i një...

Latest articles

Armën “në kokë” kushëririt, parandalohet vrasja! Policia prangos 40-vjeçarin

Një 40-vjeçar në fshatin Dorëz të Tiranës ka kanosur me armë zjarri kushëririn e...

Primaret në PD, zbulohet kandidati i parë për Fierin: Kam vendosur të marr pjesë në garë sepse e ndjej detyrim qytetar dhe politik

Evdar Kodheli është kandidati i parë që konfirmon pjesëmarrjen e tij në garën për...

Policia e Fierit me “dorë të hekurt”, bën namin me heqje patentash

Policia Rrugore Fier/ Kontrolle nga Policia Rrugore, të përqendruara në drejtim të shkeljeve që...

Ilir Meta “hedh dritë” mbi historinë e tij të dashurisë: Ja si u njoha me Monikën, falenderoj PS-në!

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta, ka treguar njohjen e tij me bashkëshorten...