Thursday, April 22, 2021
Home Histori

Histori

Banda Frymore e Qytetit të Fierit (Foto)

Faqja ''Fieri Turizëm" ne facebook, ka publikuar se fundmi disa foto historike te Bandes Frymore te qytetit te Fierit, shoqeruar me nje...

Legjenda dhe historia e thesarit të Hijes së Korbit

Thesari Hija e Korbit, një nga më të mëdhenjtë në Shqipëri. Banka e Shqipërisë bën të ditur se, në janar të vitit...

Josif Droboniku: Rrugëtimi i një artisti – Nga Ilirjan Gjika

Veprat e tij janë tashmë të pav dekshme. Ato tregojnë më mirë se kushdo veprimtarinë e Josif Drobonikut i cili tashmë nuk...

Dy foto të rralla të vitit 1918, të një farmacie në Fier.

Pak dite me pare Drejtoria e Pergjithshme e Arkivave ka prezantuar dy sherbimet me te reja, ate te fototekes dhe ate te...

Abraham Linkoln: Historia e njeriut që lindi në një kabinë druri për tu bërë një nga presidentët më të mëdhenj të SHBA

Sipas historianëve Abraham Linkolni është konsideruar gjithmonë si një nga presidentët më të mëdhenj të Shteteve të Bashkuara krahas me Xhorxh Uashingtonin.

Ja si zhvilloheshin votimet 80-90 vjet më parë në Shqipëri

QERIM VRIONI/Ndër figurat e huaja me kontribute të vyera studimore për botën shqiptare, një vend të nderuar zë edhe skocezja Margaret Hasluck...

Kriteret për të marrë patentën shqiptare në 1925: Duhej të ishe 21 vjeç dhe të mos ishe gjaknxehtë

Në vitin 1925 Shqipëria miratoi një rregullore të detajuar për mënyrën sesi duhej të jepeshin patentat, si merrej leja e qarkullimit të...

Çporruni prej meje! Egërsira Gjakpirëse!! Karikatura e rrallë e vitit 1913

Karikatura eshte realizuar nga ambasadori amerikan George Williams, në vitin 1913 dhe kishte bërë xhiron nëpër botë atë kohë duke u botuar...

Asnjë gjurmë nga “qyteza-port” në Myzeqe, e vetmja dëshmi kisha e Marinës

Mes ranishteve dhe shkurreve, kjo kishë e vogël, rrëfen histori me kështjella dhe prijësa. Shën Marina pranë Hasturkasit në Fier, ndodhet aty...

E urta, e mira Myzeqeja ime – Nga Jovan Jano

E kaluara ka një rëndësi të madhe për ne. Dhe kjo është e domosdoshme të njihet, që ta kemi të qartë se...

Nena shqiptare qe mbeti e ngrire ne bore duke shkuar per ta vizituar te birin

Shumë ngjarje të dhimbshme ndodhnin dyerve të bur gjeve me familjarët e të dën uarve qe rendnin nga çdo cep i Shqipërisë...

112 vite më parë, hapej shkolla shqipe në Libofshë, e para në Myzeqe

Libofsha ka qene epiqendra e Myzeqese per levizjen politike dhe luften per çlirim kombetar gjate rilindjes kombetare. Pikerisht per kete autoritetet osmane,...

Most Read

Artistja që kandidon për Fierin nga lista e PD: Do të mbështes njerëzit e thjeshtë, cila është sfida ime

Lista shumëemërore e kandidatëve për deputetë e Partisë Demokratike dhe aleatëve të saj përmban profile dhe profesione të ndryshme. Një prej tyre...

Mehmetaj: Hoqën me forcë posterat e LSI-së se do të vinte Rama

Kandidatja për deputete e LSI-së Kejdi Mehmetaj u shpreh se në Fier kësaj partie i është kërkuar që heqë posterat nga godina...

Rama: Shqipëria kampione e Ballkanit në turizëm, bujqësi e agroturizëm

 Nga Fieri, kryeministri Edi Rama tha sot se Shqipëria i ka të gjitha mundësitë për tu bërë kampione në Ballkan në fushën...

Rama: Ju bëni 11 mandate në Fier unë do të bëj 110 herë më shumë për ju

Kryetari i Kuvendit dhe njëherazi kandidati për deputet i PS-së në Qarkun e Fierit, Gramoz Ruçi deklaroi sot se me fitoren e...