HomeKuriozitete

Kuriozitete

Qeveria vendos: Kush kultivon mbi 1 hektar grurë përfiton 300 mijë lekë subvencion!

Qeveria ka vendosur të mbështesë prodhimin e grurit në këtë periudhë të vështirë për shkak të luftës në Ukrainë. Ministrja Krifca ka bërë me dije se kush kultivon mbi 1 hektar grurë përfiton 300 mijë lekë subvencion. “1.2 milardë lekë i shtohen buxhetit të skemës...

Vendimi i fundit i qeverisë/ Pushime të paguara për punonjësit e administratës që dhurojnë gjak vullnetarisht, përfitojnë dhe qytetarët

Të gjithë punonjësit e administratës që dhuron vullnetarisht gjak, do të marrë dy ditë pushim të paguara nga shteti. Ky është vendimi i fundit i Qeverisë, i komunikuar nga ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu. Manastirliu tha se objekt i vendimit janë punonjësit e administratës, të cilët...
spot_img

Keep exploring

Pse 1 Prilli është “Dita e Gënjeshtrave” dhe ç’duhet të dini për të

Nuk e dimë nëse ju kanë gënjyer apo keni gënjyer sot, por e dini...

Ritmi Zero/ Eksperimenti i tmerrshëm që vërtetoi anën e errët të njerëzimit

Marina Abramoviç është një artiste e performancës, e lindur në kryeqytetin serb Beograd në...

Historia e fotografisë së legjionarit francez dhe gomarit mbi shpinën e tij

Një ushtar i Legjionit të Huaj Francez solli një kërriç gomari në bazën e...

Të bësh thashetheme ndihmon për të pasur një shoqëri të mirë dhe ja pse

Thashethemet janë diçka që ne e lidhim me njerëz ziliqarë që janë xhelozë ndaj...

E keni parë ndonjëherë këtë kafshë, si e ka emrin?

Shqarthi ( Martes foina ), i njohur gjithashtu si, kunadhja e zakonshme apo gushabardhi...

Nuk kishte nuhatje që nga fëmijëria, 25-vjeçares i rikthehet pas kalimit të Covid

Nancy Simpson i kishte humbur nuhatja që kur ishte fëmijë, për arsye që ende...

Binte shi, rrobat iu lagën por flokët jo. Si ka mundësi të ndodhë kjo?

Një burrë ishte jashtë kur filloi të binte shi. Ai nuk kishte ombrellë dhe...

Testi i vëzhgimit/ Dëshironi të anëtarësoheni në CIA? Gjeni dallimet në këto foto

Agjencia Qendrore e Inteligjencës Amerikane (CIA) postoi dy fotografi në llogarinë e saj në...

Ndodh për herë të parë në botë, transplantohet zemra e derrit në trupin e njeriut

Kirurgët amerikanë kanë transplantuar me sukses zemrën e një derri të modifikuar gjenetikisht në...

Lopë me syze virtuale, që të mendojnë se janë jashtë në natyrë

Teknologjia po arrin deri te kafshët. Edhe lopët ndikohen nga moti i dimrit, kështu...

‘Dragoi i detit’, gjenden në Britani fosilet e grabitqarit gjigant të detit që ka jetuar 250 milionë vite më parë

"Unë thirra këshillin e qarkut dhe thashë se mendoj se kam gjetur një dinosaur,"...

E pabesueshme, Neuroshkencëtarët zbulojnë efektet çudibërëse të punës së dorës në trurin e njeriut

Flitet shumë rreth shëndetit e mirëqenies. Me dieta ekstreme, duket se të gjithë janë...

Latest articles

Qeveria vendos: Kush kultivon mbi 1 hektar grurë përfiton 300 mijë lekë subvencion!

Qeveria ka vendosur të mbështesë prodhimin e grurit në këtë periudhë të vështirë për...

Vendimi i fundit i qeverisë/ Pushime të paguara për punonjësit e administratës që dhurojnë gjak vullnetarisht, përfitojnë dhe qytetarët

Të gjithë punonjësit e administratës që dhuron vullnetarisht gjak, do të marrë dy ditë...

Njoftim i RËNDËSISHËM për maturantët, hapet sot portali për aplikimin në universitet, ja afati i fundit

Ministrja e Arsimit, Evis Kushi, ka njoftuar se duke filluar nga dita e sotmë...

Aksident në Fier, makina përplas fëmijën 4-vjeç, shoqërohet shoferi

Një automjet ka aksidentuar një fëmijë 4 vjeç në fshatin Vlosh të Fierit. Fëmija ndodhet...